دیوار سبز یا گرین وال

دیوار سبز یا گرین وال

دیوار سبز یا گرین وال

در دنیای امروزی با توجه به افزایش روز افزون جمعیت،دیوار سبز یا گرین وال ها جایگاه ویژه ای در طراحی نما و دکوراسیون داخلی پیدا کرده اند.این نوع دیوارها پوشیده از انواع گیاهان مخصوصی هستنند که به راحتی میتوانند بر روی دیوار رشد کنند وهمچنین به راحتی میتوان از آنها نگهداری کرد.

چرا دیوار سبز یا گرین وال؟

امروزه به علت صنعتی شدن بسیاری از جوامع و به دنبال آن آلوده شدن هوا و همچنین گرم شدن شرایط آب و هوایی و محیطی ، بسیاری از طراحان روی به استفاده از گیاهان در طراحی های داخلی و نمای خود میکنند.

دیوار سبز یا گرین وال یکی از راه کار های اساسی میباشد که برای رفع عوامل مخرب محیط زیستی مورد توجه فعالان و طراحان طرفدار محیط زیست قرار گرفته است.

دیوار سبز یا گرین وال

مزایای استفاده از دیوار سبز

از این دیوار ها میتوان در انواع محیط های شهری ماننده پارک ها ، خیابان های شهری و در ساختمان ها ، محوطه سازی ، طراحی کافی شاپ ، رستوران ، مراکز خرید ، محیط های کاری و حتی در دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

گیاهان مورد استفاده در این دیوار ها دارای ویژگی های زیر میباشند

  • بتوانند بر روی دیوار رشد کنند و رونده باشند
  • اکسیژن محل را به مقدار کافی تصویه کنند
  • به راحتی قابل نگهداری باشند

در ادامه به برخی نکات اصلی این دیوار ها اشاره میکنیم

دیوار سبز یا گرین وال

1-افزایش سرانه فضای سبز

از مهم ترین موارد استفاده از دیوار سبز همین مورد میباشد. این مساله که از مهم ترین دغدغه های فعالان محیط زیست نیز میباشد با اجرای طرح های دیوار سبز کمک شایانی به افزایش سرانه فضای سبز شهری میکند.

2-گرین وال و هوای تازه

گیاهان همواره نقش بسزایی در تصویه هوا دارند.استفاده از گیاهان بر روی دیوارها سبب انتشار هوای مطبوع میشود که با آبیاری آنها نیز این رایحه مطبوع دو چندان میشود.

دیوار سبز یا گرین وال

3-جایگاه ویژه دیوار سبز

امروزه در بسیاری از طراحی های مدرن ، استفاده از گیاهان به امری متداول تبدیل شده است. اجرا و طراحی گرین وال یکی از زیبا ترین و مجلل ترین ایده ها برای استفاده در قسمت های مختلف دکوراسیون میباشد.

دیوار سبز یا گرین وال

4- پوشاندن نواقص

گاها برای از بین بردن نواقص و خرابی ها بر روی دیوار ها ، میتوان از انواع روش های گیاه کاری استفاده کرد.استفاده از دیوار سبز خیلی وقت ها از تعمیر و بازسازی دیوار به صرفه تر میباشد و به این علت این گزینه مقرون به صرفه تر میباشد.

5-گرین وال در نقش عایق

در بسیاری از مواقع میتوان از گرین وال علاوه بر زیبایی به عنوان عایق حرارتی و حتی صدا استفاده نمود.علت این امر نیز بخاطر وجود خاک و پوشش گیاهان میباشد.به این صورت میتوان ، علاوه بر زیبایی ،از قابلیت عایق کاری این دیوار ها استفاده نمود.

دیوار سبز یا گرین وال

6-ارزش بخشیدن به بنا

جدا از مسائل زیبایی و کاربردی ، دیوار سبز به این علت که امروزه جزء طرح های پرطرفدار شناخته میشود و از جایگاه بالایی نزد دوست داران محیط زیست برخوردار میباشد سبب افزایش و ارزش بخشیدن به بنا میشود.

7-افزایش مقاومت و محافطت از سازه

به علت زیر سازی خاص و مقاومت گرین وال در برخری از پروژه ها از آن به عنوان استحکام بخشیدن به دیوار استفاده میشود که علاوه بر زیبایی ، سبب افزایش مقاومت دیوار و محافظت از سازه میشود

دیوار سبز یا گرین وال
انواع سبک های دیوار سبز

با توجه به تنوع گیاهان و روش های اعمال دیوار سبز ، سبک های مختلفی بوجود آمده است که به معرفی آنها میپردازیم.

1-گرین وال مدولار

در این نوع از داربست های فلزی استفاده میشود که توسط پنل های مخصوص بر روی دیوار نصب میشوند.معمولا ابعاد کوچکتری دارند و بیشتر در روف گاردن ، لابی  و بالکن ها مورد استفاده قرار میگیرند.

دیوار سبز یا گرین وال
2-دیوار کابلی

اغلب برای استفاده و رشد گیاهان رونده و آن دسته از گیاهان که رشد سریع تری دارند مورد استفاده قرار میگیرد.میتوان در آن ها به صورت افقی فلاور باکس قرار داد.و به علت راحتی اجرا در اکثر دیوار های داخلی قابل اجرا میباشند.

دیوار سبز یا گرین وال
3-دیوار سبز پلیمری

این سبک نسبت به الباقی طرح ها جدید تر میباشد. در این روش میتوان از زهکشی گیاهان استفاده کرد و با ایجاد گلدان های روی دیوار ، گیاهان را به صورت عمودی بر روی دیوار کاشت.

4- هیدروپونیک

در این روش معمولا کمتر از خاک استفاده میشود و آب نقش اصلی در تغدیه و رشد گیاهان را دارد و از مهم ترین نکات این روش به بازیابی چرخه ای آب برای استفاده مکرر در آب یاری گیاهان میباشد.ضخامت این روش نصبت به دیگر روش ها نیز کمتر میباشد.

دیوار سبز یا گرین وال
کلام آخر

اگر شما هم از طرفداران محیط زیست میباشید و علاوه بر زیبایی حفاطت از محیط زیست برایتان مهم است به شما پیشنهاد میدهیم در طراحی و اجرای دکوراسیون خود حتما از دیوار سبز استفاده نمایید.

مجموعه آرموند پیشرو در حفاظت از محیط زیست ، علاوه بر طراحی صنعتی ، نگاه ویژه ای به اجرا و طراحی سبز دارد.میتوانید برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =