رنگ کاری ساختمان ؛ بررسی جامع انواع متد ها ، مزایا و معایب هر روش

رنگ کاری ساختمان

رنگ کاری ساختمان یک روش همیشگی برای پوشش دیوار هاست.

با اینکه روش های جدید و متنوعی برای پوشش دیوار های ساختمانی وجود دارد و امکان انتخاب در طرح و متریال نسبت به سال های نه چندان دور بسیار گسترده شده است، اما همچنان این رنگ کاری است که در رتبه ی اول اجرای رویه ی فضای داخلی قرار دارد.

البته روش های رنگ کاری ساختمان نیز تنوع یافته اند و شما میتوانید با استفاده از رنگ کاری طرح های خاص و منحصر به فردی را برای فضای داخلی خانه یا محل کار خود داشته باشید.

در ادامه این روش ها را توضیح داده و بررسی میکنیم:

انواع تکنیک های رنگ کاری ساختمان

رنگ کاری ساختمان به روش های مختلفی امکان پذیر است. در ادامه متداول ترین این روش ها را به همراه مزایا و معایب هر روش بررسی میکنیم.

رنگ پلاستیک

استفاده از رنگ پلاستیک از متد های سنتی رنگ کاری ساختمان است؛ رنگ پلاستیک بر پایه ی آب است و مقاومت آن در برابر آب پایین بوده و همچنین طول عمر بالایی ندارد. از محاسن رنگ پلاستیک نیز میتوان به قیمت مناسب و خشک شدن سریع آن اشاره نمود. رنگ پلاستیک نیاز به زیرسازی خاصی نداشته و توسط افراد غیر متخصص نیز قابل اجراست.

 • قیمت مناسب
 • خشک شدن سریع
 • عدم نیاز به زیرسازی و امکان اجرا توسط افراد غیرمتخصص
 • آسیب پذیر در برابر آب و رطوبت
 • عدم امکان شستشو
 • طول عمر کم
رنگ کاری با رنگ پلاستیک

رنگ روغنی

رنگ های روغنی اغلب به رنگ های «پایه حلال» یا «آلکیدی» گفته می شوند. این رنگ ها مقاومت بالاتری در برابر آب و رطوبت داشته و همچنین طول عمر بالایی دارند.

علاوه بر مزایای بالا سطح صاف و براق ایجاد شده بوسیله ی رنگ روغن یکی دیگر از دلایل محبوبیت این رنگ است.

 • مقاوم در برابر آب و امکان شستشو
 • ظاهر صاف و درخشنده
 • عمر بالا
 • مدت زمان طولانی خشک شدن
 • انتشار گاز های سمی حین رنگ کاری
 • لکه بری نسباً دشوار
رنگ روغنی

رنگ آکرلیک

رنگ آکرلیک میتواند بر پایه ی آب یا حلال های شیمیایی باشد؛ این رنگ حین اجرا بوی زیادی پخش نمیکند و زود تر از رنگ روغنی خشک میشود.رنگ آکریلیک در برابر رطوبت و نور خورشید نیز مقاوم است به همین جهت میتواند برای نمای ساختمان نیز مورد استفاده قرار گیرد.

اگر مایلید برای رنگ نما از رنگ آکرلیک استفده کنید پیشنهاد میدهیم از انواع اکرلیک الاستومتری یا اکرلیک سیلیکونی استفاده کنید.

 • مقاوم در برابر رطوبت
 • امکان  شستشو
 • خشک شدن نسبتاً سریع
 • سطح درخشان
 • امکان استفاده در نما
 • طول عمر کمتر نسبت به رنگ های روغنی
 • تمیز شوندگی و لکه بری مشکل تر نسبت به رنگ روغن
رنگ آکریلیک

پتینه کاری

پتینه کاری سبکی از نقاشی دیوار است که به ایجاد نقش های محو و نا منظم میپردازد. هنر پتینه کاری در دو روش مدرن و کلاسیک اجرا میشود؛ در سبک مدرن رنگ ها خنثی، کنتراست کم و طرح ها معمولا محو هستند و مانند آنچه درباره ی سبک دکوراسیون مدرن توضیح دادیم، این سادگیست که حکم فرماست.

برعکس در پتینه کاری ساختمان به روش کلاسیک، کنتراست رنگی بیشتر و طرح ها نمایان تر شده و سعی بر نمایش جلوه و تجمل است.

رنگ کاری پتینه

رنگ مولتی کالر

با کمی دقت به نام مولتی کالر متوجه میشویم که این سبک از رنگ کاری ساختمان بوسیله ی ترکیب رنگ انجام پذیر است.

نتیجه بدین صورت است که درزمینه ی یک رنگ، رگه ها و نقاطی از رنگ های دیگر نیز دیده میشود.

نکته ی دیگری که درباره ی مولتی کالر باید خاطر نشان کرد این است که این سبک فقط به وسیله ی اسپری های مخصوص قابل اجراست و نمیتوان آن را با قلم یا ابزار های دیگر اجرا کرد.

رنگ مولتی کالر به جهت ظاهر شلوغی که ایجاد مینماید بیشتر برای فضا های خارجی استفاده شده و به ندرت در فضای داخلی منزل قابل اجراست؛ اما میتواند گزینه ی مناسبی برای اجرا در فروشگاه ها باشد.

رنگ کاری مولتی کالر

بلکا

بلکا نیز مانند کنیتکس نوعی رویه است که اشتباهاً با نام رنگ جا افتاده است؛ به همین دلیل ما نیز لازم میدانیم این پوشش را در دسته ی رنگ های ساختمانی بررسی کنیم.

بلکا نوعی پوشش سلولزی است که بوسیله ی آن رنگ ها و نقش های بسیار متنوعی قابل اجراست.

بوسیله ی بلکا میتوانید بدون نیاز به زیرسازی و با هزینه ای نسبتاً پایین دیوار خود را آراسته کنید؛ اما لازم است توجه کنید که لکه بری بلکا امری دشوار است و در صورتی مدتی پس از اجرای بلکا تمایل به تغییر پوشش دیوار خود داشته باشید، پاک سازی آن از دیوار شما هزینه بر و دردسرساز خواهد بود

رنگ بلکا

تا اینجا تلاش کردیم اطلاعاتی مفید و مختصر درباره ی روش های رنگ کاری ساختمان و مزایا و معایب هر یک از این روش ها در اختیار شما قرار دهیم،پوشش های متنوع دیگری نیز وجود دارند که میتوانید از آنها برای زیبا تر کردن دکوراسیون خود استفاده کنید.

برای مثال سنگ مصنوعی یکی از گزینه های جدید و زیبا برای پوشش دیوار های داخلی و خارجی است. برای کسب اطلاعات بیشار درباره این محصول اینجا کلیک کنید.

قیمت رنگ کاری ساختمان

قیمت رنگ کاری ساختمان میتواند با توجه به متغیر های مختلفی تعیین شود؛ برخی از این موارد عبارتند از:

حال با توجه به این موضوع میدانید که تعیین قیمت دقیق با توجه به پروژه شما تعیین میگردد. اما برای آنکه به شکل حدودی از قیمت رنگ کاری ساختمان مطلع باشید میتوانید به جدول زیر ارجاع نمایید:

رنگ کاری با رنگ روغن

بین 25 الی 35 هزار تومان

رنگ کاری با رنگ آکرلیک

بین 20 الی 30 هزار تومان

رنگ کاری با رنگ پلاستیک

بین 20 الی 25 هزار تومان

رنگ کاری مولتی کالر

بین 20 الی 30 هزار تومان

توجه نمایید که این قیمت ها حدودی است و تعیین قیمت باید با توجه به کلیه نیاز های شما تعیین گردد.

تا اینجا سعی براین بود که کلیه اطلاعات مفیدی که برای رنگ کاری ساختمان نیاز دارید در اختیار شما قرار دهیم. امیدواریم ارائه این اطلاعات برایتان مفید واقع شده باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 1 =