روانشناسی رنگ ها در طراحی و دکوراسیون

راهنمای کاربردی رنگ دکوراسیون

روانشناسی رنگ ها در طراحی و دکوراسیون

رنگ دکوراسیون شما ، نحوه ی ست کردن رنگ مبلمان، رنگ فرش و سایر لوازم خانه و ایجاد یک هارمونی دلنواز در محیطی که در آن به زندگی و کار مشغول هستید بیانگر وجود هنر و مهارتی خاص در شماست که افراد محدودی از آن بهره میبرند.

 

همیطور میتوانید در مورد چرخه رنگ ها و نحوه استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی بیشتر بدانید

در این مقاله میخواهیم به اهمیت روانشناسی رنگ ها در طراحی و دکوراسیون  بپردازیم.از روزگاران بسیار دور رنگ ها همواره پیرامون بشر را احاطه کرده و او را تحت نفوذ خود درآورده اند وچندی نیست که ما قادر به تولید رنگ واستفاده ازآن شده ایم.امروزه هر چیزی را که بشر میسازد دارای رنگ است،هزار ها هزار رنگ  نمايی که قابل تصور باشد بوجود آمده و تقریبا برای هر منظوری رنگ خاصی فراهم است.

ترجیح دادن رنگی به رنگ دیگر به موقعیت های زمانی بستگی دارد،اگر انتخاب ما یک لباس مهمانی یا کاغذ دیواری  برای سالن نشیمن ویا نقاشی قفسه بندی های آشپزخانه باشد رنگ انتخاب شده ما نه فقط تابع نیاز های روحی وجسمی ما  است بلکه باید زیبای مسئله  را هم در نظر گرفت که آیا فلان لباس با فلان رنگ و یا با فلان بدن مناسب است یا خیر؟ کاغذ دیواری چه حالتی  به اسباب خانه میدهد؟ و نظایرآن.

معنا و مفهوم رنگ ها

تمامی رنگ ها از معنای خاص روحی و جسمی برخوردار میباشند که اصطلاحا ساختار نامیده میشود.این معنی یک اهمیت عمومی دارد و در سراسر جهان برای همگان یکسان میباشد.

در ادامه به معنا مفهوم تک رنگ ها و همچنین ترکیب رنگ ها  برای بکارگیری آنها در طراحی و دکوراسیون ساختمان  میپردازیم.

رنگ خاکستری

خاکستری نه دارای رنگ است،نه تیره است و نه روشن،بلکه آزاد از هر محرک یا گرایش روانی میباشد.خاکستری خنثی است،نه ذهنی است ، نه عینی،نه درونی و نه برونی،نه اضطراب آفرین است نه آرام بخش.

 

رنگ خاکستری

خاکستری فاقد حیطه و قلمرو بوده و فقط یک مرز است.کسی که رنگ خاکستری را میپسندد معنایش آن است که میخواهد دور هر چیزی را دیوار بکشد خود را فاقد فعالیت بیرونی نماید.

این شخص گرایش به شرکت در کارها را نداشته و از مشارکت خودداری مینماید.

خاکستری دارای صفات ویژه عدم مشارکت یا کاری به کار دیگران نداشتن است .از رنگ خاکستری به عنوان عنصر خنثی در طراحی دکوراسیون مدرن و امروزی بسیار استفاده میشود.

رنگ آبی

رنگ آبی نشان دهنده ی آرامش کامل است.اندیشیدن درباره ی این رنگ ، از یک تاثیر آرام بخش در سیستم اعصاب مرکزی برخوردار است.فشار خون ، نبض  و تنفس کاهش میابد.بدن انسان خود را با آرامش  و تجدید قوا تطبیق میدهد،به طوری که در هنگام بیماری و خستگی نیاز به این رنگ بیشتر میشود.

 

رنگ آبی

رنگ آبی از نظر روانشناسی آرامش میدهد و از دیدگاه فیزیولوژی احساس خشنودی میدهد.

آبی نشان دهنده ی حدودی است که یک شخص در اطراف خود بوجود میاورد  و نیز نشانگر یکپارچگی و احساس تعلق است.

میتوان از رنگ آبی در طراحی دکوراسیون اتاق های خواب و اتاق های استراحت استفاده نمود.

رنگ آبی محیطی بوجود میاورد که روابط فرد با سایرین راحت و آسوده بوده و بدور از ستیز میباشد.

 

رنگ سبز

این رنگ دارای صفات روحی اراده در انجام کار ، پشت کار و استقامت است و لذا سبز مایل به آبی نماینگر عزم راسخ ، پایداری و مقاومت در برابر تغییرات  میباشد.از ثبات عقیده و خودآگاهی نیز حکایت کرده و ارزش زیادی را برای خود شخص قائل میشود.

رنگ سبز

رنگ سبز از نظر نمادی شباهت به درخت سرو دارد، مغرور و تغییر ناپذیر است . ادراک حسی رنگ سبز طعم ((گس)) دارد،محتوای عاطفی آن غرور است .رنگ سبز موجب افزایش حس غرور و برتری مهار شده شخص بر دیگران است.کسی که رنگ سبز را انتخاب میکند برای خود ارزش بالای قائل است و میخواهد به دیگران پند اندرز بدهد،او مایل است روی محیط پیرامئن خود اثرگذار باشد.

از این رنگ میتوان در اتاق های مطالعه و یا اتاق های مذاکره نیز استفاده کرد. استفاده از گل و گیاهان سر سبز در طراحی و دکوراسیون ساختمان ها یکی دیگر از کاربرد های این رنگ میباشد.

رنگ قرمز

رنگ قرمزنشانگر شرایط جسمانی بکاربردن  انرژی است.نبض را سریع میکند،فشار خون را بالا میبرد و تنفس را بیشتر میکند.قرمز بیانگر نیروی حیاتی ، فعالیت عصبی و غددی بوده و لذا معنای آرزو وتمام شکل های میل و اشتیاق را دارد.قرمز نشانگر آرزوی شدید برای تمام چیزهای است که شدت زندگی و کمال تجربه را در پوشش خود دارند.

رنگ قرمز

قرمز یعنی محرک  اراده برای پیروزی، تمام شکل های شورزندگی و قدرت از تمایلات جنسی گرفته تا تحول انقلابی.انگیزه ایست برای فعالیت های شدید،ورزشی،پیکار،رقابت، شهوت جنسی،بارآوری تهور آمیز.کسی که تمایل به رنگ قرمز دارد مایل است که از طریق فعالیت هایش زندگی پر جنب و جوش و کاملی داشته باشد.تمایل به همکاری، رهبری، خلاق، رشد و توسعه، شهوت جنسی و ارضای روحی و جسمی دارد.

 میتوان ار این رنگ در محیط های پر جنب و جوش و دارای انرژی استفاده کرد.ماننده سالن های ورزشی ویا اتاق ورزش.استفاده از رنگ قرمز در طراحی و دکوراسون ساختمان همواره انرژی بالایی به مخاطب القا میکند.

رنگ زرد

رنگ زرد نماد روشنی و شادمانی است.قرمز به صورت غلیظ تر و سنگین تر از رنگ زرد ظاهر میگردد لذا از قدرت تحریک بیشتری برخودار است و از سوی دیگر رنگ زرد چون سبک تر و رقیق تر است بجای جنبه تحریکی،جنبه تلقینی دارد.

رنگ زرد

یعنی فرد بدون نیاز به زور و فشار میتواند از طریق تلقین بر دیگری تاثیر بگذارد.در حالی که رنگ زرد نیز موجب افزایش فشار خون و تسریع ضربان قلب میشود مکانیسم آن از ثبات نسبتا کمتری به نسبت قرمز میباشد .صفات اصلی رنگ زرد عبارتند از روشنی،بازتاب،درخشندگی و شادمانی.زرد نمایانگر توسعه طلبی بلامانع،سهل گرفتن،تسکین خاطر میباشد.زرد در نقطه مقابل سبز میباشد.رنگ های مشتقه از زرد در طراحی ها و دکوراسیون های داخلی بسیار پر کاربرد هستند و جلوه خاصی را به مخاطب القا میکنند.

زرد از نظر نمادی شباهت به گرمای دلپذیر خورشید دارد،روحیه شاد و خوشبختی دارد.ادراک حسی آن طعم تند دارد، عنصر عاطفی آن  را زنده دلی امیدوار کننده تشکیل میدهد.

از این رنگ درطراحی  و دکوراسیون های  سالن های اصلی و اتاق های مهمان و اتاق نشیمن میتوان استفاده کرد.

 

رنگ بنفش

بنفش ترکیبی از قرمز و آبی است و مایل به حفظ خواص هر دورنگ میباشد.بنفش تلاش میکند تا جنبه تسخیری و سلطه گرانه بی ارادی رنگ قرمز و تسلیم متین رنگ آبی را حفظ کرده و به صورت مظهر ((همانند سازی)) درآید.این همانند سازی نوعی درجه بالایی از صمیمیت همراه با حساسیت است که منجر به ادغام کامل ذهن و هدف میگردد.

 

رنگ بنفش

بنفش میتواند به معنای همانندسازی به عنوان یک ترکیب صمیمانه و عاشقانه باشد.اکثرا از بنفش به عنوان رنگ عاشقی استفاده میشود.میتوان از بنفش در طراحی و دکوراسیون  محیط های عاشقانه و عرفانی استفاده کرد.

رنگ قهوه ای

رنگ قهوه ای

خصلت شور زندگی بی ارادی رنگ قرمز از طریق زمینه تیره شده، کاهش یافته و سرد تر شده و ملایم تر میگردد و به گفته نقاشان در هم میشکند.لذا رنگ قهوه ایی انگیزه  خلاق وسیعی  را که  نیروی فعال قرمز است، از دست میدهد.شور زندگی  فاقد قدرت تاثیر فعال بوده و به گونه ای انفعالی،غیرفعال و حسی است.در واقع رنگ قهوه ای خاص است و حالت حسی دارد.میتواند هر نوع حسی را که در فرد وجود دارد غالب کند و افزایش دهد.

رنگ سیاه

سیاه تیره ترین رنگ است و در واقع  خود را نفی میکند.سیاه نمایانگر مرز مطلقی است که در فراسوی آن زندگی متوقف میشود و لذا بیانگر فکر پوچی و نابودی است.

رنگ سیاه

سیاه به معنی ((نه)) بوده و نقطه مقابل رنگ سفید((بله)) است.سفید به مانند صفحه خالی میباشد که داستان را باید روی آن نوشت ولی سیاه نقطه پایانی است .سفید و سیاه دو حد افراط و تفریط هستند.

رنگ سیاه نیز همانند سفید یکی از رنگ های پرکاربرد در دکوراسیون مدرن میباشد و همواره میتوان در طراحی ها از آن استفاده نمود.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 × پنج =