روف گاردن

روف گاردن

روف گاردن چیست؟ بررسی کامل، طراحی و اجرا

روف گاردن چیست؟

اگر تصمیم به اجرای روف گاردن دارید یا مایلید بدانید روف گاردن چیست؟ حتماً تا انتهای این مطلب همراه ما باشید؛ تمام اطلاعات مورد نیاز شما رافراهم کرده ایم.

اگر شما هم از عاشقان طبیعت و فضای سبز باشید؛ قطعاً نمیتوانید از حس خوبی که هنگام حضور در طبیعت و فضای سبز به انسان دست میدهد چشم پوشی کنید. حال تصور کنید طبیعت زیبا بر روی بام خانه ی شما مهمان شود…

این همان هدیه ایست که روف گاردن به شما میدهد.

روف گاردن( باغ بام یا بام سبز)بستری برای رشد و حیات هر نوع پوشش گیاهی است که در پشت بام ساختمان ایجاد می شود.

بام سبز، طراحی و اجرا

کاربرد روف گاردن

مهم ترین ویژگی روف گاردن زیبایی مثال زدنی آن و جلوه ایست که به ساختمان میدهد.

ضمن اینکه وجود بام سبز در یک ساختمان به عنوان یک مزیت رقابتی کلیدی میتواند کلاس ساختمان را نیز بالا برده و وجه تمایز آن با ساختمان های دیگر منطقه باشد.

در کنار این موضوع روف گاردن با هدف

 • کنترل دما
 • ایجاد فضای تفریحی مناسب
 • زیستگاهی برای  حیوانات شهری و خانگی
 •  و حتی کشاورزی در مقیاس خانگی و کوچک قابل استفاده است.

از روش کشت مواد غذایی در پشت بام به عنوان کشاورزی پشت بام یاد می شود. 

در فضاهای شهری و زندگی آپارتمانی  با توجه به کمبود فضا، روف گاردن یکی از بهترین گزینه ها برای دسترسی سریع وآسان به محوطه سر سبز و آسوده میباشد.

انواع روف گاردن

در زیر سه نوع اساسی باغ بام ها را شرح میدهیم که بر اساس پوشش گیاهی و نگهداری سقف طبقه بندی شده اند.

روف گاردن چیست؟

بام سبز گسترده

این نوع روف گاردن به حداقل لایه بستر خاک(حداکثر 20سانتی متر) نیاز دارد و از این رو نگهداری آن آسان است. این باغ ها برای انبارها ، گاراژها ، پشت بام ها یا سایر ساختمان های اضافی اطراف خانه مناسب هستند.

در عین حال ، از نظر زیبایی شناختی چندان مناسب نیستند زیرا انواع پوشش گیاهی که روی این باغ بام  رشد می کند به دلیل عمق کم خاک و ناتوانی گیاهان برای ریشه دواندن بسیار محدود است.

بنابراین چمن  و خزه بهترین پوشش گیاهی برای این نوع باغ ها است. این روف گاردن از نظر نوع پوشش گیاهی و ساختمانی از قیمت کمتری برخوردار است و برای آب و هوای مرطوب ایده آل است.

بام سبز نیمه فشرده

این نوع بام سبز به لایه خاک عمیق تری(از30 سانتی متر تا 1 متر) نیاز دارد که تنوع گونه های گیاهی را افزایش می دهد. به دلیل پوشش گیاهی ، بار بیشتر برای خاک و نگهداری آب ، سازه ایی با ثبات بیشتر لازم است. در این نوع روف گاردن میتوان از انواع گیاهان بوته ایی اعم از تزئینی ماننده شمشاد ها و یا بوته های کشورزی ماننده هندوانه و توت فرنگی استفاده نمود.همچنین میتوان از گل های وحشی که نیازی به نگهداری ندارند در چنین روف گاردن هایی بهره برد.

بام سبز فشرده

پوشش گیاهی مشابه باغ حیاط خانه مانند گلها ، بوته ها ، درختان و حتی چندین عنصر پارک را می توان در این نوع بام سبز کاشت. با این حال ، این باغ بام نیاز به ساخت و سازهای بزرگ و پایدار دارد و از این رو بیشتر ساختمان ها برای بام سبز های  فشرده مناسب نیستند. علاوه بر نیازهای اساسی نگهداری ، در حین آبیاری نیز توجه ویژه ای می طلبند.

طراحی و اجرای روف گاردن

روش طراحی روف گاردن

گام اول: طراحی محیطی

طراحی محیطی روف گاردن بسته به سلیقه، نیاز و بودجه ی کارفرما دارد. بنابراین  نمیتوان قاعده ی خاصی برای آن در نظر گرفت. همکاران ما در مجموعه ی آرموند به شما توصیه ها و مشاوره های لازم را میدهند و در نهایت با تصمیم نهایی شما اقدام به طراحی و اجرای روف گاردن مورد نظر شما خواهند کرد.

گام دوم: طراحی فنی

این مرحله کاملاً تخصصی است و اجرای غلط آن میتواند باعث ضرر های متعددی گردد بنابراین باید اطمینان یابید که تیم اجرا کننده به خوبی این مراحل را برای شما پیاده سازی کنند.

سطح مقطع یک بام سبز معمولاً با یک لایه عایق در پایین ، یک غشا ضد آب برای جلوگیری از ورود آب شروع میشود و یک سد ریشه ای برای جلوگیری از نفوذ بیش از حد  ریشه ها نیز استفاده میشود.

سطح  بعدی یک لایه زهکشی ساخته شده از پلاستیک سبک ، خاک رس یا سنگ ریزه است. این لایه علاوه بر حفظ سطح آب ، محیط در حال رشد را نیز هوادهی می کند. در طراحی های خاص ، لایه زهکشی می تواند آب را برای استفاده بعدی گیاهان ذخیره کند. در بالای لایه زهکشی یک ژئوتکستایل یا حصیر فیلتر قرار دارد که به خاک اجازه می دهد تا خیس بخورد و همچنین از فرسایش ذرات ریز خاک جلوگیری می کند.

نحوه اجرای روف گاردن

سرانجام ، لایه های بالایی را گیاهان تشکیل می دهند. محیط رشد وزن کمی دارد و در هنگام تأمین مواد مغذی گیاهان به زهکشی کمک می کند.

نگه داری بام سبز

موارد زیر برخی از فاکتورهای اساسی است که باید در طول نگهداری بام سبز باید در نظر گرفته شود:

 1. برای جلوگیری از انسداد زهکشی ها و رشد گیاهان نامطلوب باید بازدید های دوره ای انجام داد.
 2. استفاده از کود باید حداقل باشد زیرا سطح بالای استفاده از انواع کود ها ممکن است منجر به افزایش سطح مواد مغذی خاک شود که این امر  بر کیفیت آب ها تأثیر منفی بگذارد
هزینه اجرای روف گاردن

هزینه اجرای روف گاردن

هزینه مواد و مصالح

مصالح مورد نیاز برای اجرای روف گاردن شامل

 • ابنیه محوطه سازی
 • مصالح عایق بندی
 • مصالح زیر سازی برای خاک بستر
 • ایجاد سیستم آبرسانی
 • سیستم نورپردازی

میباشد و در صورتی که طرح مورد نظر شما باری بیش از حد مجاز برای سازه ساختمان ایجاد کند هزینه تقویت سازه نیز به آن اضافه میگردد.

هزینه نیروی اجرایی

دستمزد نیروی اجرایی نیز با توجه به قیمت روز محاسبه میگردد و با توجه به نوسان قیمت ها متغیر است.

با توجه به دو مورد ذکر شده هزینه ی طراحی و اجرای روف گاردن تعیین میگردد. شما میتوانید جهت برآورد هزینه انجام پروژه مد نظر خود با شماره تلفن مجموعه که در انتهای همین صفحه و همچنین در صفحه تماس با ما قرار گرفته در ارتباط باشید.

مجموعه آرموند میتواند شما را در تمامی مراحل ساخت یک روف گاردن ایده آل همراهی کند.از جمله طراحی ، محاسبات مهندسی،استفاده از انواع متریال متناسب با شرایط آب و هوایی و شهری،نحوه صحیح ساخت و در انتها ضمانت کیفیت ساخت.

همراه ما باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × 3 =