طراحی تراس و بالکن کوچک

طراحی تراس و بالکن کوچک

طراحی تراس و بالکن کوچک

این روزها با توجه به سبک زندگی شهری میتوان گفت که اغلب خانه ها از داشتن فضای باز بی بهره اند و در چنین شرایطی طراحی تراس و بالکن کوچک و جمع و جور هم میتواند باعث ارتباط فضای خانه با فضای باز شود و همینطور در یک هوای مطلوب و با وجود یک محیط دل نشین نهایت لذت را برد.

ما میتوانیم همانگونه که به فضای داخلی و دکوراسیون آن توجه میکنیم ، به این فضاهای کوچک اما کاربردی نیز نظر خود را معطوف کنیم.

تراس و بالکن کوچک

تراس، ایوان، بالکن ، تفاوت در چیست؟

از آنجایی که این سه فضا با یکدیگر تفاوت هایی دارند و گاها به اشتباه از آنها استفاده میشود ، بهتر است کمی راجب آنها توضیح دهیم.

در معماری سنتی و خانه های قدیمی فضای وجود داشت که داخل خانه را به قسمت حیاط آن متصل میکرد که به آن ایوان گفته میشود.

بالکن نیز همانند ایوان میباشد با این تفاوت که در آپارتمان از آنها استفاده میشود و از یک طرف به فضای باز راه پیدا میکند

در نهایت تراس یا بهار خواب همانند بالکن میباشد با آن تفاوت که سقف ندارد و مساحت آن جزء خانه حساب نمیشود.

تراس و بالکن کوچک

گیاهان در طراحی تراس و بالکن کوچک

گیاهان همیشه باعث حس آرامش و نشاط در میحط میشوند.میتوان با استفاده از گیاهان فضای بالکن را معطر ساخت و با آبیاری آنها هوای بالکن را هم خنک و هم تازه کرد.استفاده از گلدون برای کاشت گیاهان در تراس ها و بالکن ها مناسب میباشد

همچنین برای جلوگیری از محدود کردن فضای کوچک تراس و بالکن میتوان از دیوار سبز استفاده نمود.دیوار سبز به نوعی از دیوار گفته میشود که دارای خاک است و گیاهان بر روی آن سوار میشوند و رشد میکنند.

تراس و بالکن کوچک
تراس و بالکن کوچک

استفاده از مبل و صندلی در طراحی تراس و بالکن کوچک

اصولا تراس و بالکن فضای برای استراحت، دورهمی، کسب آرامش و استفاده از هوای دلنشین میباشد.وجود میز و صندلی و مبل در این مکان با توجه به فضای آن الزامی میباشد.البته در انتخاب میز ها وصندلی ها باید به شرایط آب و هوایی منطقه نیز دقت کرد تا مانع از خرابی میز و صندلی و مبل ها شود.

با توجه به فضای تراس خود تعیین کنید که چه تعداد افراد میتوانند در آن حضور پیدا کنند و بر اساس آن تعداد مبل و صندلی ها را نیز مشخص نمایید.

تراس و بالکن کوچک
تراس و بالکن کوچک

نرده ها در طراحی تراس و بالکن کوچک

معمولا در هنگام ساخت خانه، تراس و بالکن ها نرده کشی میشوند.اما شما میتوانید با توجه به سلیقه و نیاز خود آنها را تعویض و یا بروز کنید.

اگر نیاز به این دارید که بالکن شما از بیرون معلوم نباشد میتوان از نرده های پوشیده استفاده کرد و یا اگر کودک خردسال داشته باشید باید از نرده های بلند تر و دارای حفاظت بیشتر استفاده کنید.

اگر تمایل به گل کاری بیشتر و استفاده از گیاهان بیشتری در بالکن خود دارید نیز میتوانید از نرده های مخصوص این کار استفاده کنید.

قرار دادن باربیکیو یا کباب پز

یکی از مهم ترین مزیت های تراس ها در آپارتمان های امروزی برای پخت و پز و غذا های کبابی میباشد.در طراحی این فضا میتوان از باربیکیو استفاده کرد تا علاوه بر زیبایی ،بتوان استفاده کاربردی ازآن کرد.

البته باید توجه کرد که راه مناسب برای خروج دود و بخار پخت غذا در نظر گرفت تا مانع جمع شدن آن در محیط شود.

تراس و بالکن کوچک

طراحی با چوب

از چوب ها میتوان در طراحی بالکن استفاده کرد.نمیتوان زیبایی و جذابیت چوب را در طراحی نادیده گرفت.از چوب میتوان در کف ، سقف ، دیوارها  و حتی برای ایجاد نیمکت استفاده کرد.امروزه تولیداتی از چوب وجود دارد که به راحتی در مقابل رطوبت ، آب و شرایط جوی مقاومت میکند، پس میتوان با خیال راحت از آنها استفاده کرد.

تراس و بالکن کوچک

نورپردازی

یکی از مهم ترین کار ها در طراحی ،وجود نور کافی میباشد.از این امر هم برای زیبایی و هم برای دید کافی در شب استفاده میشود.میتوانید گل و گیاهان داخل تراس را نورپردازی کنید و همچنین از نور های رنگی و ریسه ها بر روی دیوار ها استفاده کنید

تراس و بالکن کوچک
کلام آخر

با توجه به فضاهای محدود آپارتمان نشینی باید توجه بیشتری به تراس ها و بالکن های کوچک داشته باشیم و از آنها نهایت استفاده را ببریم.سعی کنید با بوجود آوردن فضای صمیمی و زیبا آنرا برای اعضای خانواده خود دلچسب و دلنشین کنید.

در زندگی امروز شهری برای دست یابی به فضای سبز فقط دو گزینه وجود دارد ، ترا س و بالکن و دیگری روف گاردن میباشد.

پیشنهاد میکنیم که حتما در فضای آپارتمان خود یکی از آنها را بوجود آورید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + بیست =