طراحی و ساخت استخر : نکاتی که برای ساخت یک استخر استاندارد الزامی است

ساخت استخر و طراحی استخر

طراحی استخر برای ویلا یا آپارتمان های لوکس درست همان گزینه ایست که میتواند نقطه ی عطف و وجه تمایز آنها در مقایسه با دیگر ساختمان های منطقه باشد.

هرچند که ملاحظه میشود در مناطق برند و شناخته شده ، وجود استخر برای منازل بیشتر به یک الزام تبدیل گردیده است!

در هر صورت اگر شما هم به فکر ساخت استخر سرباز یا سرپوشیده در ملک خود هستید، مطالعه ی این مطلب برای شما الزامی است.

چرا که قصد داریم تمام نکاتی که در طراحی و ساخت استخر حائز اهمیت است را بازگو کنیم؛ پس همراه ما باشید.

ساخت استخر لوکس

مراحل ساخت استخر خانگی

پیش از آنکه مراحل ساخت استخر خانگی را بررسی کنیم. لازم است بدانید شما به دو روش میتوانید در خانه یا ویلای خود استخر داشته باشید.

روش غیر اصولی و روش اصولی.

روش غیر اصولی ساخت استخر این است که پس از گود برداری و ساخت دیواره های استخر، آن را ایزوگام کنید و یک چاه هم برای آن در نظر بگیرید.

در این روش برای هربار استفاده از استخر باید آن را پر کنید و پس از استفاده چاه را باز کنید تا آب آن خالی گردد. چرا که در صورت عدم جریان و تصفیه آب ، آب استخر در کمتر از یک روز کثیف و آلوده میگردد.

هر چند که هزینه ی اجرای این روش بسیار پایین است اما استفاده از این روش به علت هدر رفت شدید آب و هزینه ی بالای نگهداری منسوخ شده است.

روش اصولی طراحی و ساخت استخر

روش درست ساخت استخر این است که استخر همراه تصفیه خانه اجرا گردد.

بدین صورت آب دائماً در حال گردش و تصفیه است و آلودگی و میکروب های آن دائم پالایش میگردد.

در این روش پس از گود برداری و اجرای دیواره ها، تسطیح کف و دیواره های استخر انجام می پذیرد و سیستم تاسیسات اجرا میشود، سپس مش بندی و بتن ریزی انجام شده، و در نهایت عایق بندی و اجرای رویه انجام می پذیرد.

طراحی استخر

برای اجرای صحیح سیستم تصفیه باید به این نکات توجه نمود:

ساخت تصفیه خانه استخر

ارتفاع کف تصفیه خانه نسبت به کف استخر بسیار اهمیت دارد و باید پایین تر از کف استخر باشد تا در لوله ها فشار مثبت ایجاد گردد. در غیر این صورت عملکرد سیستم تصفیه به خوبی انجام نمی پذیرد.

فضاسازی اطراف استخر

فضاسازی اطراف استخر باید هماهنگ با سبک محوطه سازی ملک شما باشد و به شکل جامع تر در هارمونی با سبک کلی معماری ساختمان باشد.

ساخت استخر

استفاده از آبنما در کنار استخر نیز میتواند زیبایی آن را دوچندان کند.

اما نکته ای که باید بسیار به آن توجه داشت مصالح مصرفی در اطراف استخر است، بهتر است از مصالح و متریالی برای ساخت محیط اطراف استخر استفاده نمود که تا حدی زبر باشند.

برای مثال اگر از سرامیک برای کف سازی اطراف استخر استفاده شود با ریختن آب روی آن سُر تر میشود و احتمال وقوع حوادث ناگوار بالا میرود.

توجه به نورپردازی در طراحی استخر

نور پردازی مناسب میتواند در زیبایی استخر بسیار تعیین کننده باشد.

پس شخص یا گروهی که وظیفه ی طراحی و ساخت استخر را به عهده دارند باید به این موضوع توجه ویژه داشته باشند و یک سیستم نورپردازی زیبا برای استخر شما در نظر بگیرند.

نورپردازی استخر
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 − 1 =