نحوه صحیح چیدمان منزل؛ نکات حرفه ای دکوراسیون

چیدمان منزل

چیدمان منزل یکی از تخصص بانوان و زنان خانه است. اگر در چیدمان خانه به نکات کلیدی توجه داشته باشید، زیبایی خانه چندین برابر خواهد شد. در این مقاله می خواهیم چند راز مهم و کاربردی در چیدمان خانه به شما بگوییم تا با به کارگیری آن دکوراسیون خانه خود را طراحی کنید.

چیدمان منزل یکی از دغدغه های افراد

بسیاری از افراد بعد از نقل مکان به خانه جدید، ایده ای برای چینش منزل خود ندارند. امروزه چیدمان منزل به یکی از دغدغه های بانوان منزل تبدیل شده است.

یکی از عوامل مهم و اصولی در چیدمان، شناخت صحیح ابزار و وسایل منزل است. با دانستن نقش هر کدام از لوازم خانه و به کارگیری چند تکنیک ساده، می توانید خانه خود را به یک منبع انرژی مثبت برای خانواده خود تبدیل کنید.

بسیاری از خانم ها و آقایان از دکوراسیون منزل خود راضی نیستند و اصطلاحاً دکوراسیون منزل به دل آن ها نمی نشیند. در این مقاله می خواهیم اصول چیدمان منزل را به شما بگوییم تا با رعایت آنها بتوانید تغییرات اساسی در دکوراسیون منزل خود به وجود بیاورید.

چیدمان منزل

امروزه از طرح های سه بعدی جهت چیدمان خانه استفاده می کنند

اصول چیدمان منزل کدامند؟

اولین نکته در چیدمان منزل، شناخت صحیح لوازم خانه است. ابتدا باید وظیفه و نقش وسایل را بدانید. برخی از وسایل همچون تلویزیون، مبلمان، تابلو، میز غذا خوری، گلدان و … نقش مهمی در تعیین زیبایی منزل دارند.

به عنوان مثال، مبلمان و تلویزیون ارتباط مستقیمی با هم دارند. این دو وسیله را باید به گونه ای در کنار هم قرار داد که تمامی افرادی که بر روی مبل ها نشسته اند بتوانند تصاویر تلویزیون را مشاهده کنند.

قبل از تعیین محل وسایل منزل، باید به بزرگی و کوچکی خانه دقت کنید. مساحت اتاق ها، اتاق نشیمن و آشپزخانه در تعداد و ابعاد وسایل منزل تاثیرگذار هستند. به عنوان مثال برای یک خانه 70 متری نمی توان مبلمان 12 نفره درنظر داشت.

اگر منزل شما دارای اتاق خواب کوچکی است، لذا بهتر می باشد که یک تخت دو طبقه به جای دو تخت یک نفره خریداری کنید.

چیدمان منزل

توجه به هماهنگی رنگ ها، نقش بسزایی در کیفیت دکوراسیون منزل دارد

چند نکته مهم در چیدمان خانه

در اینجا می خواهیم چند نکته کلیدی را بگوییم که در نحوه چیدمان منزل به شما کمک زیادی می کند.

 • نقاط جلب توجه داشته باشید: به عنوان مثال یک تابلو بزرگ و زیبا در اتاق نشیمن آویزان کنید. یک شومینه با رنگ زیبا در خانه تعبیه کنید که باعث جلب توجه می شود.
 • استفاده از وسایل نورانی: انتخاب نور مناسب در آشپزخانه و انعکاس نور بر روی صندلی ها و کابینت های آشپزخانه می تواند باعث جلب توجه مهمانان و زیبایی منزل شود.
 • تمرکز بر روی ورودی منزل: هر شخصی که وارد منزل می شود از ورودی منزل می تواند به یک جمع بندی برسد. لذا سعی کنید وسایل را به گونه ای بچینید که شخص در هنگام ورود به خانه زیبایی خانه را ببیند.
 • رعایت کوچکی و بزرگی لوازم: اگر گلدان بزرگی در خانه یکی از دوستان خود دیدید و نظرتان را جلب کرد، لزوماً خریدن و قرار دادن همان گل در خانه خودتان، زیبایی را به منزل شما انتقال نمی دهد. باید لوازم منزل را با مقیاس خانه خود انتخاب کنید.
چیدمان منزل

قبل از خرید وسایل حتما به مساحت و نمای کلی منزل توجه کنید و متناسب با آن خرید خود را انجام دهید

اشتباهاتی که ممکن است در چیدمان منزل مرتکب شوید

وقتی برای اولین بار، داماد و عروس وارد خانه جدید می شوند، چیدمان خانه به یکی از دغدغه های اصلی آن ها تبدیل میشود. آنها دوست دارند تا با خانه ای زیبا و شیک، زندگی مشترک خود را شروع کنید.

در زیر چند اشتباهی که برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی و دانش کافی در چیدمان منزل، مرتکب آن میشوند را آوردیم:

 • استفاده نکردن از گیاهان خانگی
 • شلوغ کردن و پر کردن بیش از حد اطراف تلویزیون
 • استفاده از رنگ های نامناسب در خرید لوازم منزل
 • به کار گرفتن تعداد زیادی تابلو در اتاق نشیمن
 • عدم توجه به سوی دید در قسمت ورودی منزل
 • قرار دادن سیم و کابل در گوشه های خانه (استفاده نادرست از سه راهی ها)
 • استفاده از لوازم قدیمی در کنار لوازم جدید
 • عدم هماهنگی بین مبلمان خانه
 • عدم هماهنگی بین صندلی و کابینت ها در آشپزخانه
 • کثیف بودن و نا مرتب بودن منزل
 • تبعیت از لوازم مد روز و خریداری آنها بدون درنظر گرفتن دکوراسیون خانه
 • استفاده از فرش با طرح های نامناسب
 • استفاده از انواع نورپردازی ها بدون توجه به کاربرد آن ها
 • ترجیح دادن گل های مصنوعی به طبیعی در اتاق نشیمن
چیدمان منزل

بکارگیری از نورپردازی طبیعی در روز و قرار دادن درست مبلمان و صندلی ها می تواند باعث زیبایی دکوراسیون منزل شود

سبک های طراحی و چیدمان منزل

امروزه از سبک های مختلفی در چیدمان و دکوراسیون منزل استفاده می شود. به عنوان مثال برخی از خانواده ها سبک کلاسیک، برخی سنتی و بعضی ها هم سبک مدرن را می پسندند.

هر کدام از سبک های چیدمان منزل، خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند و استفاده از لوازم مرتبط با سبک مخصوص به خودش، یک نکته کلیدی به حساب می آید.

به عنوان مثال در سبک سنتی باید از لوازم و وسایل سنتی در چیدمان خانه استفاده شود. لوازم دکوری و قدیمی همچون یک گرامافون می تواند حس سنتی و قدیمی بودن را به مخاطب و مهمانانی که وارد منزل میشوند القا کند.

در سبک مدرن بیشتر از وسایل با رنگ های روشن استفاده می کنند. یکی از نکاتی که در سبک مدرن چیدمان باید به آن توجه داشت، استفاده از وسایل ساده و غیر پیچیده می باشد. سبک مدرن بیشتر در آپارتمان های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

چیدمان منزل

مرتب و تمیز نگه داشتن منزل، خود یکی از عوامل زیبایی در چیدمان منزل است

دیدگاه کاربران
2 دیدگاه
 • مونس 1 شهریور 1400 / 12:13 ب.ظ

  خیلی عالی بود

  • author 5 بهمن 1400 / 11:12 ب.ظ

   سپاس از وقتی که برای مطالعه گذاشتید!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 5 =