نمای شیشه ای

نمای شیشه ای

نمای شیشه ای و انواع روش های اجرای آن

نمای شیشه ای از متد های محبوب طراحی نما در معماری مدرن محسوب میشود.

زیبایی متفاوتی که شیشه به ساختمان تزریق میکند و مزایای متعددی که در کنار این زیبایی از آن بهره میبرد باعث شده بسیاری از مهندسان برای پوشش ساختمان خود از نمای شیشه ای استفاده کنند.

اما اگر مایلید از این نما برای ساختمان خود استفاده کنید بهتر است بدانید که نمای شیشه ای به روش های متعددی قابل اجراست که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند.

اگر مایلید با انواع مختلف نمای شیشه ای و ویژگی های هریک بیشتر آشنا شوید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید .

متریال نمای شیشه ای

شیشه ی استفاده شده در نما باید از ویژگی های خاصی برخوردار باشد تا بتواند الزامات  سازه ای، ایمنی و حفظ انرژی را  پاس کند.

بنابراین طبیعیست که استفاده از شیشه های معمولی در نمای ساختمان امکان پذیر نباشد.

شیشه ای که برای نمای ساختمان استفاده میشود باید استحکامی قابل قبول دشاته و در صورت شکسته شدن به قطعات برنده تقسیم نشود. از این رو دو نوع از شیشه بیشترین کاربرد را در نمای ساختمان دارند.

انواع نمای شیشه ای
شیشه دو جداره
شیشه های چند لایه ( چند جداره )

شیشه های چند جداره از ترکیب دو یا چند لایه شیشه بوجود می ایند و بین لایه های شیشه از پلاستیک مخصوص و یا گاز پر میشود. بدین ترتیب ضریب انتقال حرارت پایین آمده و مقاومت و استحکام شیشه افزایش میابد.

شیشه سکوریت

شیشه های سکوریت با توجه به نحوه ی خاص عمل آوری که دارند مقاومتی حدود هفت برابر بیشتر از شیشه های معمولی در برابر شکسته شدن نشان میدهند. همچنین این نوع از شیشه در برابر حرارت و آتش سوزی نیز عملکرد بسیار بهتری از شیشه ی خام دارد. نکته ی مهم دیگر درباره ی شیشه ی سکوریت این است که در زمان شکسته شدن، به قطعات بسیار کوچکی تقسیم میشود که امکان برندگی را به حداقل میرساند.

شیشه سکوریت

انواع نمای شیشه ای

 

نمای شیشه ای به سه روش رایج درحال اجراست:

  • نمای اسپایدر
  • نمای کرتین وال
  • نمای فریم لس

در ادامه به بررسی یک به یک این روش ها میپردازیم:

نمای شیشه ای اسپایدر

این نما متشکل از دو لایه شیشه و یک لایه پلاستیک به قطر حدوداً چهار سانتی متر در میان شیشه هاست که توسط قطعاتی به یکدیگر اتصال میابند.

علت نام گذاری اسپایدر شباهت این قطعات اتصال دهنده به عنکبوت است.

نمای اسپایدر نمایی خود ایستا است که توسط اتصالاتی نقطه ای به سازه ی ساختمان اتصال می یابد. در نتیجه در این نما سازه های نگه دارنده ای که از یکپارچگی فضا بکاهند وجود ندارد و میتوان گفت ویو تقریباً به شکل یکدست از شیشه است.

نمای اسپایدر نیازمند طراحی و محاسبات دقیق است و برای اجرای آن نیز نیروی کار بسیار ماهری نیاز است.

نمای شیشه ای اسپایدر

نمای کرتین وال

کرتین وال نسل جدید نمای ساختمان است که به غیر از شیشه با متریال های دیگری نیز قابل اجراست.

از نظر فنی کرتین وال مجموعه ای از پروفیل و لامل هاست که بوسیله ی شاسی ها بار آن به سازه ی اصلی منتقل میگردد.

اگر برایتان سوال پیش آمده که لامل چیست؟ بهتر است بدانید لامل همان قاب های نگه دارنده ی شیشه است که معمولاً از جنس آلومینیوم هستند.

اجرای کرتین وال به سرعت انجام پذیرفته و ظاهری زیبا و منظم به ساختمان میدهد. همچنین فیمت اجرای ارتین وال نسبت به روش های مشابه مناسب تر است.

نمای کرتین وال

نمای فریم لس

در نمای فریم لس ابتدا شاسی کشی فولادی انجام شده، سپس قاب های فولادی روی آن نصب شده و در نهایت شیشه ها روی آن نصب میگردند.

در نمای فریم لس فاصله ی شیشه ها از یکدیگر بسیار کم است و همین امر سبب میگردد فریم های فولادی به سختی دیده شوند و نما بدون از بیرون بدون قاب بنظر برسد.

ویژگی دیگر نمای فریم لس این است که پنجره های بازشو و ثابت کاملاً ظاهری مشابه داشته و قابل تمییز نیستند.

  • زیبایی و ظرافت نما
  • قابلیت تعویض آسان شیشه ها
  • امکان نصب از داخل ساختمان بدون نیاز به داربست
  • عدم انتقال تنش های سازه اصلی بنا بر شیشه
  • عملکرد مستقل هر یک از فریم ها در برابر زلزله
  • تنوع در رنگ بندی
  • واشر های مخفی آب بندی
نمای شیشه ای فریم لس

توجه داشته باشید که انتخاب هریک از روش های بالا میتواند بار مرده ی ساختمان شما را نسبت به نماهایی مانند نمای سنگی به شدت کاهش دهد. سرعت اجرای نمای شیشه ای بسیار بالاست و در صورت اجرای مناسب و استفاده از مواد استاندارد میتواند منجر به صرفه جویی در مصرف سوخت گردد.

در نهایت شما میتوانید با بررسی موارد بالا بهترین نمای شیشه ای را برای ساختمان خود انتخاب کنید یا برای بررسی تخصصی با مشاورین ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 × سه =