ویژگی نورپردازی ساختمان و دکوراسیون های داخلی و خارجی

نورپردازی ساختمان

نورپردازی ساختمان یکی از ابزار های زیبایی هر مجتمع مسکونی یا تجاری به شمار می رود. یکی از مهمترین و اصلی ترین جنبه های طراحی ساختمان، نورپردازی می باشد که بتواند در شب زیبایی خیره کننده ای را به بیننده ارائه دهد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا مفصل درباره نورپردازی، ویژگی های آن صحبت کنیم.

نورپردازی ساختمان چیست؟

سهم زیادی از زیبایی و جذابیت یک ساختمان را می تواند به نورپردازی آن اختصاص داد. امروزه در مناطق با کلاس و پولدار شهرها، به اصطلاح بالاشهر، شاهد زیبایی فوق العاده سازه ها و ساختمان ها هستیم. بخش عمده ای از این زیبایی، در کنار استفاده از مصالح ساختمانی مدرن، به نورپردازی داخلی و خارجی اختصاص دارد.

چرا باید نورپردازی را جدی بگیریم؟

نمای ساختمان اولین راه ارتباطی بین بیننده و کیفیت یک سازه می باشد. نورپردازی از عوامل تاثیرگذار و چشمگیر زیبایی یک سازه می باشد. در نمای خارجی ساختمان هرچقدر هم از سنگ ها و مصالح زیبا استفاده شود، اما در طول شب این زیبایی ها از چشم پنهان می ماند. با نورپردازی مدرن نه تنها می توانید زیبایی نما را به ساختمان بر گردانید بلکه آن را چندین برابر می کنید.

به استفاده از ابزارآلات و لوازم نورانی که منجر به زیبایی و درخشندگی یک ساختمان شود، نورپردازی ساختمان گفته می شود.

نورپردازی ساختمان

نورپردازی یکی از مهم ترین اصل زیبایی در ساختمان به شمار می رود

نورپردازی نمای ساختمان

یکی از مباحثی که امروزه توجه زیادی را در بحث ساخت و ساز به خود جلب کرده است، نورپردازی نمای ساختمان می باشد. نورپردازی نما علاوه بر تامین روشنایی محیط، زیبایی و جلوه خاصی نیز به ساختمان می بخشد.

تا چند سال پیش، عمده استفاده از نورپردازی نما، مختص ساختمان های اداری و تجاری و تفریحی بود. اما امروزه شاهد استفاده از نورپردازی در نمای ساختمان های مسکونی نیز هستیم.

در حال حاضر از نورپردازی نما در رستوران ها، تالار ها، بانک ها، شهربازی ها، پارک ها، ساختمان های مسکونی و … استفاده می شود.

امروزه با ابزار های متفاوتی همچون وال واشر، پروژکتور و لامپ ها جهت نورپردازی محیط استفاده می کنند. البته این کار باید با در نظر گرفتن شرایط و ویژگی های محیط انجام شود به گونه ای که اصول نورپردازی در آن رعایت شود.

نورپردازی ساختمان

نورپردازی غیر اصولی می تواند باعث زشتی ساختمان نیز شود

اصولی که باید در زمان نورپردازی رعایت شود

نورپردازی خارجی ساختمان نقش زیادی در پوشش ضعف های ساختمان و دو چندان کردن زیبایی ساختمان دارد. رعایت درست اصول نورپردازی می تواند منظره بسیار زیبایی در شب ایجاد کند. لذا استفاده درست از ابزارهای نورپردازی امری مهم و تخصصی می باشد.

چند نکته مهم در زمان نورپردازی نما باید رعایت شود:

 • محل تعبیه چراغ ها به گونه ای باشد که نور مستقیم بر روی ستون ها و در فضای پنجره ها تابیده شود.
 • هیچگونه نوری نباید از نمای بیرونی ساختمان وارد خانه شود.
 • برد نور کم یا زیاد چراغ یا پروژکتور مهم است. (در ساختمان های ارتفاع بلند یا کوچک تاثیرگذار است)
 • زاویه تابش نور در چراغ ها امری مهم در مکان قرار گیری ال ای دی ها می باشد.
 • زاویه نور چراغ ها و پروژکتور ها به گونه ای باشد که از عرض ساختمان بیرون نزند تا باعث رنجش خاطر دیگر ساکنین ساختمان ها نشود.
 • از رنگ نور های مناسب و مطابق با رنگ کاشی و سنگ ساختمان انتخاب شود.
 • در انتخاب چراغ ها و ال ای دی ها توجه کرد که از چراغ های پرمصرف استفاده نشود. مصرف انرژی نیز امری مهم در نورپردازی می باشد.

همانطور که در بالا ذکر شد، در هنگام نورپردازی خارجی باید نکات و اصولی را مدنظر قرار داد. اصول نورپردازی توسط شرکت ها و افراد خبره در زمینه نورپردازی دکوراسیون قطعاً رعایت می شود اما دانستن اندک اطلاعاتی درباره نورپردازی به انتخاب شما در نحوه انجام کار کمک می کند.

نورپردازی ساختمان

در نورپردازی حتما با یک متخصص و فرد با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید

ویژگی ها و مزایا

از نورپردازی خارجی و داخلی ساختمان ها جهت اهداف مختلفی استفاده می شود. برخی از ویژگی های نورپردازی عبارت اند از:

 • عناصر معماری نمای ساختمان را برجسته می کند.
 • بافت های کوچک و سطوح متناوب نمای ساختمان را مورد توجه بیشتر قرار می دهد.
 • نمای ساختمان در سطح وسیعی به صورت یکنواخت روشن می شود.
 • برخی از قسمت های ساختمان که نیاز به دیده شدن بیشتر دارند را در دید بیننده پر رنگ می کند.
 • می تواند مرز های بین دیواره های ساختمان را در صورت نیاز تفکیک کند.
 • باعث ایجاد یک حس خوب و انرژی مثبت برای بیننده و ساکنین می گردد.
نورپردازی ساختمان

ساده ترین نورپردازی ها منجر به زیبایی چندین برابری ساختمان می شود

ابزار های مورد استفاده در نورپردازی دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان

امروزه از ابزار های زیادی جهت استفاده در نورپردازی دکوراسیون های داخلی و خارجی  استفاده می شود. با پیشرفت علم و تکنولوژی در زمینه الکتریکی و تولید لامپ و روشنایی ها، زیبایی ساختمان ها روز به روز در حال افزایش است.

اما شاید برای شما هم سوال باشد که چه ابزار هایی می تواند همچین زیبایی منحصر به فردی را به ساختمان ها القا کند. در زیر برخی از پرکاربردترین ابزار های روشنایی، جهت زیبایی دکوراسیون های خارجی و داخلی را نام بردیم:

 • چراغ های وال واشر
 • چراغ های ریسه ای نئون
 • پروژکتور های نما ال ای دی
 • جت لایت ها
 • چراغ های چمنی
 • سنگ های نورانی نما

 

استفاده از ابزار های مناسب در نورپردازی هم باعث مصرف انرژی کمتر و هم زیبایی بیشتر ساختمان می شود. لذا دانستن اطلاعاتی درباره ابزارهای نورپردازی در انتخاب شما و برآورد هزینه ها کمک شایانی می کند.

جهت انتخاب یک پروژه با کیفیت برای نورپردازی و همچنین استعلام هزینه ها و مشاوره بیشتر حتما با کارشناسان و متخصصین ما در این زمینه ارتباط بگیرید.

نورپردازی ساختمان

انتخاب ابزار های مناسب در نورپردازی یکی از عوامل مهم در تعیین کیفیت نورپردازی می باشد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × چهار =