چرخه رنگ ها در دکوراسیون

چرخه رنگ ها در دکوراسیون

چرخه رنگ ها در دکوراسیون داخلی

استفاده از چرخه رنگ ها در دکوراسیون داخلی و ترکیب رنگ ها ، حس زیبایی را به بیننده القا میکند.رنگ ها عنصری هستند که در ادراک بصری ما تاثیر بسزایی میگذارند.در مورد روانشناسی رنگ ها در دکوراسیون داخلی به طور مفصل بحث کردیم، در این مطلب قصد داریم در مورد نحوه به کار گیری رنگ ها اصلی و رنگ های مکمل و همچنین استفاده از آنها در دکوراسیون داخلی صحبت کنیم،با ما همراه باشید.

 

چرخه رنگ ها

چرخه رنگ ها

چرخه رنگ در سال 1666 توسط نیتون ساخته شد که شامل طیف های رنگی مختلف میباشد.در این دایره انواع رنگ های اصلی و مکمل وجود دارد که از ترکیب یکدیگر بدست می آیند.

سه رنگ قرمز،آبی، زرد جزء رنگ های اصلی میباشند به این معنا که خود از ترکیب رنگ های دیگری بوجود نیامده اند.حال از ترکیب هر یک از رنگ های اصلی با هم ،رنگ های ثانویه بوجود می آید.رنگ های آبی و قرمز ،رنگ ثانویه  بنفش و رنگ های آبی و زرد رنگ ثانویه سبز و رنگ های قرمز و زرد ، رنگ ثانویه نارنجی را بوجود می آورد.

رنگ ثالث

با ترکیب یک رنگ اصلی با رنگ ثانویه ،رنگ ثالث بوجود می آید.به طور مثال از ترکیب رنگ بنفش که خود یک رنگ ثانویه از ترکیب دو رنگ اصلی آبی و قرمز میباشد با یک رنگ اصلی ماننده قرمز ،رنگ ارغوانی بوجود می آید.به همین صورت میتوان تناژ های رنگی مختلفی را بدست آورد.

با ترکیب نسبت های مختلفی از سه رنگ اصلی با هم میتوان به رنگ های خنثی دست پیدا کرد.رنگ های ماننده قهوه ای ، خاکستری وسیاه.

رنگ های مکمل در دکوراسیون داخلی

حال که با چرخه رنگ ها آشنا شدیم ،میخواهیم در مورد رنگ های مکمل و ترکیب آنها در دکوراسیون داخلی بیشتر بدانیم.اصولا در چرخه رنگ ها هر دو رنگی که در مقابل یکدیگر قرار دارند مکمل یکدیگر میباشند.بسیاری از این رنگ های مکمل در طبیعت نیز وجود دارند که تجربه بصری دلنشینی را به ارمغان میاورند.

رنگ مکمل زرد و بنفش

رنگ های مکمل زرد و بنفش که میتوانند یک تجربه بی نظیر را در طراحی دکوراسیون خانه شما بوجود بیاورند.در این ترکیب رنگ ، بنفش جزء رنگ های ثانویه میباشد و رنگ زرد، جزء رنگ اصلی میباشد.همچنین رنگ زرد در دسته رنگ های گرم قرار دارد و رنگ بنفش در دسته رنگ های سرد میباشد.

مکمل رنگ بنفش زرد
مکمل رنگ بنفش زرد
مکمل رنگ بنفش زرد

رنگ مکمل قرمز و سبز

یکی دیگر از ترکیب رنگ های جذاب ،رنگ های مکمل قرمز و سبز میباشند.در این ترکیب رنگ قرمز جزء رنگ اصلی میباشد و رنگ سبز جزء رنگ های  ثانویه میباشد.در این ترکیب رنگ قرمز در دسته رنگ های گرم قرار دارد و رنگ سبز در دسته رنگ های سرد قرار میگیرد.یکی از ترکیب رنگ های جذاب در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از همین دو رنگ در تناژ های مختلف میباشد.

مکمل رنگ قرمز سبز
مکمل رنگ قرمز سبز
رنگ مکمل قرمز سبز

رنگ مکمل آبی و نارنجی

از دیگر ترکیب رنگ های موجود میتوان به رنگ های مکمل آبی و نارنجی اشاره کرد ،که در آن رنگ آبی جزء رنگ اصلی و رنگ نارنجی جزء رنگ های ثانویه میباشد.همینطور رنگ آبی در دسته رنگ سرد و رنگ نارنجی در دسته رنگ های گرم قرار میگیرد.

مکمل رنگ آبی نارنجی
مکمل رنگ آبی نارنجی
مکمل رنگ آبی نارنجی

حالا که با چرخه رنگ ها و رنگ های مکمل آشنا شدید ، میتوانید در مورد فنگ شویی در دکوراسیون نیز از طریق لینک زیر آشنا شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + چهارده =