8 راه کار برای اتاق های بدون پنجره و نور طبیعی

اتاق های بدون پنجره

بدون شک وجود نور طبیعی و پنجره ای که از طریق آن هوای تازه وارد شود لازمه ی هر اتاق و فضای بسته میباشد.در بسیاری از طراحی های خانه های امروزی به ناچار اتاق های بدون پنجره و نور طبیعی وجود دارد که به خودی خود باعث ایجاد فضای کسل کننده با هوای مانده میشود که ماندن در این مکان را بسیار سخت میکند.

در ادامه با ما همراه باشید تا با راه حل های کاربردی و ساده فضای این مکان ها را بهود ببخشیم.

اتاق های بدون پنجره

پنجره کوچک بالای درب، راهی برای نفوذ نور به اتاق های بدون پنجره

اتاق های که از وجود پنجره ی رو به بیرون محروم هستند را نباید بیش از این بدون پنجره گذاشت!با استفاده از این ترفند باعث نفوذ نور از فضای اطراف اتاق به داخل آن شوید،بخصوص که اگر فضاهای اطراف اتاق دارای پنجره و نور طبیعی باشند.به این صورت مقداری از آن نور به داخل فضای اتاق شما وارد میشود و اتاق شما از تاریکی بیرون میاید.

اتاق های بدون پنجره

استفاده از پنجره های داخلی برای اتاق 

میتوان برای ورود نور به داخل اتاق های بدون پنجره از پنجره های داخلی استفاده کرد که فضای دو بخش از خانه را به هم متصل میکنند.وجود این پنجره ابدا به معنی آن نسیت که بخواهید آنرا باز کنید و با فضای دیگر خانه ارتباط برقرار کنید بلکه تنها راهی برای انتقال نور میباشد .همچنین میتوانید از پرده و کرکره در قاب این پنجره ها استفاده نمایید تا در صورت لزوم بتوانید به راحتی این دو قسمت را از هم جدا کنید.

اتاق های بدون پنجره
اتاق های بدون پنجره

استفاده از شیشه مات در اتاق های بدون پنجره

میتوان بخشی از دیوار اتاق را برداشت و برای همیشه بجای آن از شیشه های مخصوص مات استفاده کرد.به این ترتیب هم باعث انتقال نور از سایر فضا ها به داخل اتاق میشود و به علت خاصیت مات بود همانند دیوار ، مانع از دیده شدن داخل اتاق میشود.همچنین میتوان از شیشه های دوجداره استفاده نمود تا مانع از انتقال صدا به خارج از اتاق شد.

اتاق های بدون پنجره

رنگ سفید، نجات دهنده اتاق های بدون پنجره

رنگ سفید همیشه بیانگر روشنی و سرزندگی بوده است.استفاده از این رنگ برای درب ها و دیوار های اتاق های بدون پنجره راه حلی بسیار مفید برای انتقال انرژی به داخل اتاق میباشد.رنگ سفید و رنگ های روشن هم تناژ با آن باعث انعکاس نور لامپ میشوند.در واقع میتوان گفت که رنگ سفید بر خلاف رنگ های تیره ، نور را جذب نمیکند بلکه آنرا پخش میکند.

به این علت هرگز در این اتاق ها از رنگ های تیره استفاده نکنید.

اتاق های بدون پنجره
اتاق های بدون پنجره

آینه ها، فرمانروایی بی چون و چرا

قطعا در اتاق های بدون پنجره که راهی برای ورود نور طبیعی وجود ندارد، استفاده از آینه ها برای عمق بخشیدن و انعکاس همان مقدار نور کم داخل اتاق امری حیاتی است.آینه باعث میشود فضای اتاق بزرگتر به نظر برسد و نور های داخل اتاق منعکس شوند که به خودی خود فضای اتاق را دلگرم تر و شاد تر میکند.از آینه های قدی و پهن استفاده کنید.

اتاق های بدون پنجره
اتاق های بدون پنجره

استفاده از نور مخفی

شما میتوانید علاوه بر استفاده از نور های مصنوعی معمول مانند لامپ ها و چراغ خواب از نور های مخفی نیز استفاده کنید.با این کار فضاهای مخفی تر اتاق نورپردازی میشوند و حس وجود نور طبیعی را تداعی میکنند.پشت مبل ها، کمد ها ،داخل کچ بری ها و هر جایی که امکان استفاده از نور مخفی باشد را نورانی نمایید.

استفاده از لامپ های سقفی که با پوشش های مخصوص مات میشوند و باعث پخش شدن نور میشوند نیز راه حلی مناسب میباشد.

اتاق های بدون پنجره
اتاق های بدون پنجره
ایجاد پنجره سقفی

در بعضی از سقف های اتاق ها با توجه به اینکه به فضای باز راه دارند میتوان پنجره سقفی ایجاد نمود.همانند نور گیر های معمولی که در خانه ها طراحی میشوند.با اینکار میتوان از نوری که از فضای بالای خانه میتابد استفاده نمود.اگر به فضای آزاد راهی وجود نداشته باشد میتوان از سقف های کاذبی استفاده کرد که در آنها نور های مخفی جای میگیرند.

اتاق های بدون پنجره
اتاق های بدون پنجره
نصب تابلو های بزرگ همراه  با نورپردازی

نصب تابلو هایی که از منظره در آن ها استفاده شده است و یا سبک هایی که از رنگ های روشن و دارای عمق استفاده میکنند ، همراه با نور پردازی مناسب سبب میشود فضای اتاق همانطور که نورانی میشود جذاب و پر انرژی نیز میشود.

تماشای تابلو های اینچنین میتواند تداعی گر تماشای یک منظره از قاب پنجره اتاق شما باشد.

اتاق های بدون پنجره
اتاق های بدون پنجره

همواره بکوشید فضای اتاق های خانه خود را شاداب و پر انرژی نگه دارید.شما مدت زمان زیادی را در آن ها سر میکنید.پس همواره با راه کار های گفته شده در این مقاله ، حس و حالی با نشاط را در آن ها بوجود بیاورید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − هفده =