فرانک گری بیوگرافی، سبک معماری و آثار معروف فرانک گری

بررسی آثار فرانک گری

فرانک گری را میتوان تنها با یک جمله معرفی کرد: مرد ساختار شکن

در ادامه ی این مطلب با این مرد خاص جهان معماری بیشتر آشنا خواهیم شد و سبک معماری فرانک گری و آثار برجسته ی وی را بیشتر بررسی خواهیم کرد. همراه ما باشید.

بیوگرافی فرانک گری

 

فرانک گری(با نام اصلی: فرانک اون گلدبرگ) معماری یهودی است که در تاریخ 28  فوریه 1929 در شهر تورنتوی کانادا به دنیا آمد.

این معمار شهیر با اینکه زاده ی کاناداست اما بیشتر عمر خود را در آمریکا گذرانده است.

این فرد در کودکی علاقه زیادی به ساختن ماکت های مختلف با استفاده از قطعات ریز و درشت چوبی و آهنی داشت.

فرانک در اواسط جوانی به یک شرکت حمل و نقل رفت و در آنجا مشغول به کار شد و در کنار کار درس می خواند و کم کم تحصیلات خود را در رشته معماری در دانشگاه کالیفرنیا ادامه داد.

با این حال بعد از فارغ التحصیلی، علاقه خود به معماری را کنار گذاشت و به سراغ کارهای دیگری مانند استخدام در ارتش رفت. اما بعد از مدتی دوباره به سراغ معماری رفت و شروع به نقشه کشی و برنامه ریزی شهری کرد.

فرانک گری دارای چهار فرزند پسر و دختر می باشد.

 

تحصیلات گری 

فرانک گری در دانشگاه های کالیفرنیا و هاروارد به تحصیل رشته های معماری و برنامه ریزی شهری پرداخته است.

از اساتید وی میتوان به نام ویلیام پریرا اشاره کرد.

رشته تحصیلی فرانک گری

سبک معماری فرانک گری

 

 

سبک معماری فرانک گری یکی از بخش های سبک پست مدرن با نام “deconstructivist” است.

در این سبک معماری سعی میشود ساختمان به شکلی سیال و در حال فروپاشی طراحی شود.

گری پدر سبک معماری فولدینگ می باشد و بیشتر آثار او با استفاده از همین سبک طراحی و ساخته شده است.

سبک فولدینگ، سبکی از اشکال هندسی متفاوت است. اشکال هندسی که در هم تنیده شده اند و با نگاه کردن به آنها، حس می شود که در حال فرو ریختن هستند.

گری با استفاده از این سبک سعی می کند در طراحی های خود از اشکال نامنظم و ترکیبی، سطوح گوشه دار، منحنی و … استفاده کند. به دلیل استفاده از همین اشکال نامنظم و ترکیبی خیلی از افراد معماری های او را کرم گونه می نامند.

سبک معماری فرانک گری

روش و ابزار طراحی

 

فرانک گری در تمامی طراحی های خود به زاویه دید افراد، وضعیت تابش نور از جهت های مختلف به ساختمان، جهت وزش باد و … توجه می کند.

گری در شروع کار یک پروژه، به قسمت نهایی معماری فکر می کند. اما در این راه برنامه مشخصی ندارد و سعی می کند در طول طراحی و معماری بارها آن را تغییر دهد و معماری خود را تحسین بر انگیزتر کند.

گری در معماری های خود از صفحات فلزی، زنجیره ای، پلاستیک های رنگ شده، کابل ها و … استفاده می کند.

ناگفته نماند که این معمار بزرگ از هنر خود نه تنها برای ساخت ساختمان ها، بلکه برای طراحی لوازم خانه، جواهرات، مجسمه سازی و … نیز استفاده می کند.

فرانک گری برای طراحی های خود از رایانه و نرم افزار کاتیا استفاده می کند. در صورتی که امروزه خیلی از معماران از نرم افزارهای دو بعدی و سه بعدی برای طراحی ها و نقشه کشی های خود بهره می برند.

او معتقد است که با استفاده از این نرم افزار می توان در طول طراحی، بارها تعداد سطوح و اندازه های آنها را مورد تحلیل و بررسی قرار داد و اعداد آنها را تغییر داد.

فرانک گری معتقد است که نرم افزار کاتیا از دقت و کیفیت بالایی برخوردار است، این نرم افزار می تواند طرح های او را کنترل و آنها را در یک مسیر درست هدایت کند و او را وادار به بروز خلاقیت کند.

ابزار طراحی فرانک گری

آثار معروف فرانک گری

 

آثار معروف فرانک گری بسیارند؛ ما در اینجا چند مورد از شاخص ترین آنها را به تفصیل بررسی خواهیم کرد و برای باقی آنها به ذکر عنوان بسنده کرده و مطالعه ی بیشتر را به شما خواهیم سپرد:

 

خانه رقصان

این ساختمان در شهر پراگ و کشور جمهوری چک قرار داد. خانه رقصان بر روی ویرانه های ساختمان های بمب گذاری شده بنا شده است. یکی از طراحان معماری این ساختمان فرانک گری است.

این ساختمان دارای معماری متفاوتی نسبت به دیگر ساختمان ها می باشد. خانه رقصان در طول دو سال ساخته شد. شرکت ها و رستوران های زیادی از کشورهای مختلف در این ساختمان واقع هستند. این ساختمان یکی از جاذبه های گردشگری کشور جمهوری چک می باشد.

آثار فرانک گری
تالار والت دیزنی

تالار کنسرت والت دیزنی

 

این تالار مخصوص برگزاری کنسرت های موسیقی در شهر لس آنجلس آمریکا می باشد. این تالار دارای معماری عجیب و خارق العاده ای است که دارای 2300 نفر گنجایش می باشد.

ظاهر و درون این تالار همانند کشتی می باشد. فرانک در طراحی این تالار سعی کرده است که ارتباط خوبی بین گروه ارکستر و مخاطبان موسیقی برقرار کند.

موزه گوگنهایم بیلبائو

 

این اثر معماری یک موزه در کشور اسپانیا می باشد. این موزه دارای معماری بسیار زیبایی است و یکی از ساختمان های توریستی اسپانیا محسوب می شود.

افراد مختلف ضمن مشاهده آثار هنری این موزه می توانند از معماری این موزه نیز لذت ببرند. ساختمانی که شکل و رنگ آن با تغییر زاویه دید افراد تغییر می کند.

موزه گوگنهایم فرانک گری
ساختمان شماره 8 اسپروس

ساختمان خیابان هشت اسپروس

 

این اثر معماری یک ساختمان مسکونی می باشد. این اثر هنری، ساختمانی با 78 طبقه و زمینی به مساحت 265 متر می باشد. این برج در شهر نیویورک و در محل برج های دوقلوی تخریب شده در آمریکا واقع است.

در این ساختمان مسکونی می توان انواع شرکت ها، مدارس، آسایشگاه ها، دبیرستان ها و … را یافت.

این ساختمان دارای سبک معماری مدرنی می باشد. سبکی که به شکل تکه تکه طراحی شده است و دارای اشکالی ساختارشکنانه می باشد. فرانک گری سعی کرده است که این سازه را به صورت مواج بنا کند.

پاویلیون ماهی المپیک

 

این سازه در شهر بارسلونا و در کشور اسپانیا ساخته شده است. سازه ای که برای مسابقات المپیک بنا شد و توانست توریست های زیادی را به سمت خود فرا بخواند.

نمای ظاهری این سازه مانند یک ماهی می باشد که رنگ آن با شدت نور آفتاب تغییر می کند و انسان می تواند به مناظره فلس های بدن ماهی بپردازد.

این سازه از صفحات استیل ضد زنگ تشکیل شده است. این سازه فلزی 56 متری، دارای 35 متر ارتفاع می باشد.

پاپیلیون-ماهی-المپیک
فرانک گری کیست؟

فرانک اوون گری، متولد سال 1929 و آمریکایی کانادایی تبار است که به خاطر سبک معماری جسورانه و آوانگاردی که دارد به شهرت رسیده است.

سبک معماری فرانک گری چیست؟

گری با استفاده از آمیزه های پست مدرن اقدام به طراحی های نا متعارف و آوانگارد مشهور خود میکند.

آثار شاخص فرانک گری کدامند؟

از آثار شاخص فرانک گری میتوان
خانه رقصان،تالار کنسرت والت دیزنی،موزه گوگنهایم بیلبائو، برج بیکمن و ال پیدور را نام برد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × 1 =